АНОНС

м.Чернігів

вул. 1-го травня, 172

+38 (050) 325 20 67

+38 (046)2 65 22 99

КОМБІНОВАНА ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ(КГК)-ЩО НОВОГО?

До засобів КГК відносяться комбіновані оральні контрацептиви, комбіновані гормональні пластирі та комбіновані вагінальні кільця. КГК вважається одним із найбільш ефективних засобів контрацепції, при цьому ефективність контрацепції у всіх КГК однакова. При бездоганному використанні КГК менш ефективна ніж зворотна контрацепція тривалої дії (ін’єкції, внутрішньо маткові спіралі та підшкірні контрацептивні імпланти ).

Підтверджено, що ефективність використання залежить від користувача. При ідеальному прийомі КГК було підраховано, що 0,3 % користувачів будуть мати незаплановану вагітність протягом першого року використання; при типовому використанні КГК яке включає непослідовне або неправильне використання ризик незапланованої вагітності протягом першого року може сягати 9% (тобто може зрости в 30 разів). “Індивідуальні” схеми КГК можуть зменшити частоту кровотеч відміни і зменшити супутні симптоми відміни, зв’язані з інтервалом без гормонів. Жінкам надається інформація як про стандартні, так і про індивідуально підібрані до потреб і особливостей жінки режими прийому КГК, щоб розширити вибір контрацепції .

Якщо раніше прийом КГК був обмежений початком менструації (згідно з рекомендаціями виробників), то у даних рекомендаціях КГК, що містить етинілестрадіол (ЕЕ), можна починати приймати жінкам, які не мають протипоказань до нього, від початку до 5-го дня дня природного менструального циклу без необхідності додаткого захисту від конрацепції . Також їх можна приймати з будь- якого дня циклу (із порадою застосовувати додаткові запобіжні засоби конрацепції протягом 7-ми днів), якщо вагітність може бути надійно виключена.

Тридиційний режим прийому КГК 21\7 із щомісячною кровотечею був розроблений для того, щоб імітувати природні менструальні цикли. Цей режим не дає користі для здоров ‘я порівняно з іншими моделями використання КГК. Окрім того, він має ряд недоліків таких як:

-кровотеча відміні м.б. сильною, болісною або просто небажаною;

<-інтервал без гормонів м.б. пов'язаний із симптомами, такими як головний біль та зміна настрою;/span>

-помилки прийому таблеток (або використання пластирю чи кільця) навколо цих днів можуть призвести до подовження інтервалу без гормонів, ризикe овуляцї і, отже, до потенційного ризику вагітності.

Індивідуальні (нестандартні) схеми прийому КГК зменшують частоту інтервалу без гормонів, скасовують інтервал без гормонів або скорочують цей інтервал. Використовуючи індивідуальні схеми, жінки можуть зменшити або уникнути симптомів, пов’язаних із інтервалом без гормонів, та потенційно знизити ризик виникнення овуляціі та як наслідок недостатність контрацепції . Такі схеми настільки ж безпечні та ефективні для контрацепції, як і стандартні режими.

Індивідуальні схеми КГК включають:

-постійне використання КГК (без інтервалу без гормонів);

-подовжене використання КГК ; час інтервалу без гормонів може бути фіксованим або гнучким;

-схеми КГК в яких інтервал без гормонів скорочується;

Скорочений інтервал без гормонів можна робити як кожен 21 день після прийому активних таблеток, так і включати його в подовжений режим.

Обстеження молочної залози, скринінг шийки матки, тест на тромбофілію, гіперліпідемію або цукровий діабет і печінкові проби не є рутинно необхідними до початку прийому КГК. Призначати КГК слід на 12 місяців з рекомендацією щорічного огляду. Вага та артеріальний тиск – два параметри, які вважаються найбільш важливими при рутинному спостереженні. Під час подорожей жінкам які використовують КГК, рекомендовано зменшити періоди нерухомості. Жінки переходять на альтернативний контрацептивний метод щонайменше за 4 тижні до планової операціі або до очікуваного періоду обмеженої мобільності . КГК можуть застосовуватися жінками для яких цей метод контрацепції є прийнятним, за умови відсутності протипоказань до 50 років. КГК може бути розглянута для використання до 50 років як альтернатива менопаузної гормональної терапії (МГТ) для полегшення симптомів менопаузи та з метою запобігання вторати мінеральної щільності кісток . Препарати, які містять естрадіол та естрадіолу валеріат, мають деяку схожість з препаратами МГТ, тому мають переваги щодо теоретичної безпеки для жінок віком понад 40 років. Прийом фолієвої кислоти треба починати до припинення КГК, а затримки повернення до народжуваності після КГК – немає.

Щодо лікування ПМС (перед менструального синдрому)та перед менструального дисфоричного розладу рекомендовано вважати ЕЕ/дроспіренон . Щодо ендометріозу, то незважаючи на ефективність безперервного режиму прийому ЕЕ/дієногест, можна використовувати гестагенну контрацепцію . Вплив КГК на лібідо неоднозначний, тому що на лібідо впливають багато соціальних та психологічних факторів, а також вік, стан здоров’я та прийом медикаментів. У цілому немає доказів звязку між використанням КОК що містить >= 20 мкг ЕЕ, та лібідо.

Жінкам які приймають КГК непотрібно щорічний РАР тест та ультразвукове дослідження органів малого таза. Їм необхідна комплексна оцінка стану здоров’я.

Дослідження протизаплідних методів контрацепції тривають швидкими темпами. Однією з найбільш захопливих нових розробок є гормональний метод контрацепції для чоловіків. Проводяться клінічні дослідження щодо імплантату, який біологічно розкладається і який непотрібно видаляти. Розробляється вакцина проти вагітності ,яка є однією з найбільш суперечливих і хвилюючих форм контрацепції, яка діє, виробляючи антитіла проти хоріонічного гонадотропіну людини. Новітня розробка КГК-гормональні пластирі, які наносяться на ювелірні вироби (наприклад на сережки).